Stal konstrukcyjna
Stal konstrukcyjna wykorzystywana jest do produkcji elementów podtrzymujących większe konstrukcje stalowe. Znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas budowy mostów, masztów, pojazdów szynowych, hal i maszyn rolniczych. Ponadto jest ona używana w produkcji niehartowanych kół zębatych, rozmaitych narzędzi, a także:
- osi,
- śrub,
- dźwigni i przekładni,
- piast do kół,
- walców i wałów silników elektrycznych,
- elementów chwytowych.
W zależności od rodzaju świetnie nadaje się również do wytwarzania półproduktów, takich jak blachy, rury czy profile stalowe. Dobierając odpowiedni rodzaj stali konstrukcyjnej, należy wziąć pod uwagę jej właściwości fizyczne i chemiczne, a także wytrzymałość. Ze względu na skład chemiczny może być to stal niestopowa lub stopowa z dodatkiem różnych pierwiastków.
Podział stali konstrukcyjnej
Poszczególne gatunki stali konstrukcyjnej różnią się między sobą składem chemicznym (procentową zawartością węgla i strukturą wewnętrzną) oraz właściwościami, a ich klasyfikacja opiera się na rodzaju zastosowania. Każdy z gatunków posiada odrębną specyfikację, dlatego ich odpowiedni dobór jest niezwykle istotny. Wśród dostępnych rodzajów wyróżniamy konstrukcyjną stal do azotowania, a także:
- ogólnego przeznaczenia,
- wyższej jakości,
- niskostopową,
- do ulepszania cieplnego,
- do nawęglania,
- transformatorową,
- łożyskową,
- sprężynową,
- automatową.
Każdy z powyższych gatunków opatrzony jest precyzyjnymi oznaczeniami, które skonstruowane są w taki sposób, by móc w łatwo identyfikować konkretne rodzaje. Cena oferowanej przez nas stali konstrukcyjnej uzależniona jest od wielu parametrów, dlatego zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami oferty. Jesteśmy do Państwa dyspozycji telefonicznie oraz mailowo, a także służymy fachowym doradztwem w razie potrzeby.