Pręty kute
Pręty kute z oferty Steel Trans cechują się szerokim zastosowaniem oraz doskonałą jakością wykonania powierzchni. Wszystkie nasze wyroby produkowane są bowiem z uwzględnieniem najwyższych norm jakościowych.
Pręty kute to wyroby stalowe które powstają w procesie kucia. Proces kucia prętów polega na formowaniu ich pod wpływem wysokiej temperatury przy użyciu siły nacisku, jak np. prasy do kucia czy młoty kuźnicze hydrauliczne. Tak powstają pręty kute o pożądanym przez klienta kształcie o podwyższonej gęstości i wytrzymałości dzięki odpowiednio rozłożonym włóknom metalu.
Pręty kute ze stali konstrukcyjnych, węglowych czy stopowych znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, motoryzacji, energetyce, lotnictwie oraz produkcji narzędzi, maszyn czy kół zębatych i wałów napędowych. Dodatkowo stale stopowe wykorzystywane są tam gdzie wykonane z nich elementy poddawane są wysokim obciążeniom mechanicznym, zmiennym warunkom środowiskowym czy wysokiej temperaturze.
Charakterystyka i rodzaje prętów kutych
Pręty kute swobodnie dostępne w szybkim terminie realizacji z naszego magazynu dzielimy na następujące grupy.
Pręty ze stali jakościowych, węglowych oraz konstrukcyjnych jak:
- S355J2+N,
- C45+N,
- C60,
- 16/ 20MnCr5
Stale stopowe, charakteryzujące się dodatkowymi składnikami stopowymi, takimi jak chrom, nikiel, molibden czy wanad. Do grupy prętów kutych ze stali stopowych należą:
- 25CrMo4+QT / 25HMT/ 1.7218,
- 42CrMo4+QT/ 40HMT/ 1.7225,
- 34CrNoMo6+QT/ 34HNM+QT / 1.6582,
- 18CrNiMo7-6 + FP/ 17HNM+FP/ 1.6587,
- 30CrNiMo8+QT/ 30H2N2M+QT/ 1.6580,
- 31CrMoV9+QT/ 33H3MF+QT/ 1.7707,
- 51CrV4+A / 50HF+A/ 1.8159.
Pręty kute, które dostarczamy naszym Klientom, dostępne są w przedziale od średnicy Ø 230 mm do nawet Ø 650 mm w zależności od gatunku.
Wykonywane z wysokiej jakości stali wykazują się dużą odpornością na naprężenia. Dzięki temu wyroby kute zapewniają dobrą stabilność i trwałość niezbędną przy stawianiu zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych konstrukcji.
Ponadto zapewniają tworzonym z ich użyciem budowlom długotrwałą żywotność i wytrzymałość na oddziałujące siły. Produkcja prętów w procesie kucia stali wykorzystuje takie sposoby obróbki, jak zginanie, wydłużanie, skręcanie, przebijanie, przecinanie, roztłaczanie czy zgrzewanie obrabianych elementów. Ponadto wstępnie przygotowane surowce często poddawane są obróbce skrawaniem. W ten sposób wytwarzane są np. pręty łuszczone – gładkie, jednolite i pozbawione wszelkich wad powierzchniowych.
Zastosowanie prętów kutych
Wykorzystanie prętów kutych docenia nie tylko przemysł budowlany w celu zbrojenia rozmaitych elementów z betonu (takich jak fundamenty, słupy czy filary), ale też wiele innych dziedzin, np. branża maszynowa. Elementy kute mogą być stosowane do tworzenia przeróżnych konstrukcji – od balustrad i ogrodzeń, po specjalistyczne maszyny i urządzenia przemysłowe.
Co istotne, są one odporne na ciągłą pracę i długotrwałe obciążenia, dzięki czemu znajdują swoje zastosowanie w miejscach narażanych na intensywną eksploatację. Z chęcią udzielimy odpowiedzi na pytania dotyczące dystrybuowanych przez nas prętów kutych i innych produktów – na przykład prętów kwadratowych, dlatego zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszą firmą.