Zastosowania taśm stalowych
Taśmy stalowe to cienkie, płaskie kawałki stali, które są wykorzystywane na szeroką skalę w wielu dziedzinach przemysłu. Są one produkowane poprzez walcowanie i rozciąganie arkusza metalu, który następnie jest cięty na fragmenty o odpowiedniej szerokości. Taśmy stalowe mają wiele zalet, takich jak wytrzymałość i trwałość, a także wszechstronność zastosowania. W tym artykule odpowiemy na pytanie, do czego są one najczęściej wykorzystywane!
Gdzie są stosowane taśmy stalowe?
Taśmy stalowe wykorzystywane są do różnych celów, np. w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji paneli nadwozia i elementów wykończeniowych czy też w budownictwie do wytwarzania rozmaitych elementów konstrukcji. Ponadto są one stosowane do:
- produkcji przemysłowej podczas wytwarzania sprzętu mechanicznego i elektrycznego,
- tworzenia powlekanych wyrobów stalowych,
- tworzenia blach profilowanych,
- tworzenia profili wzmacniających do drzwi lub okien.
Co istotne, taśmy stalowe mogą być wykonane z różnych gatunków stali, również w wersji z ocynkiem, a także występują w wielu szerokościach do wyboru. Dzięki temu można dopasować ich szczegółowe parametry do określonego zastosowania i zapotrzebowania.
Zalety taśm stalowych
Taśmy stalowe cechują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością i trwałością, a także równą powierzchnią i jednakową szerokością na całej swojej długości. Najczęściej są one sprzedawane w kręgach, co umożliwia ich wygodne przechowywanie, ponieważ zajmują wówczas znacznie mniej miejsca. W razie potrzeby taśmy stalowe w kręgach mogą być również cięte na fragmenty o określonej długości, co minimalizuje produkcję odpadów.
W zależności od gatunku stali, z jakiego taśma jest wykonana, może ona cechować się odpornością na wysokie lub niskie temperatury, wysokie ciśnienie, korozję, wilgoć i niekorzystne warunki zewnętrzne, a także inne czynniki. Doskonałe parametry techniczne sprawiają, że taśmy stalowe wyróżniają się uniwersalnością i znajdują bardzo szerokie zastosowanie.