Jak przewozić i magazynować stal?
W porównaniu do innych materiałów wykorzystywanych do produkcji różnych elementów, stal jest bardzo charakterystyczna. Właśnie dlatego jej przechowywanie oraz transport wymaga odpowiedniego podejścia logistycznego.
Ogólne zasady magazynowania wyrobów hutniczych
Ponieważ uformowane stopy żelaza zajmują stosunkowo dużo miejsca, magazyn oraz hurtownia stali bardzo często posiadają znaczną powierzchnię. Składowanie powinno być odpowiednio dopasowane do rodzaju wyrobu. Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutnictwie żelaza i stali składowanie powinno odbywać się zgodnie z instrukcją opracowaną na potrzeby konkretnego zakładu. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów stali, która jest składowana na magazynach: pręty stalowe okrągłe, pręty kwadratowe, kręgi, belki podłużne oraz płaskie kształty różnej grubości (np. w kształcie okręgu).
Czy można magazynować wyroby hutnicze na zewnątrz?
Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań przed tym, aby magazynować stal w jakiejkolwiek formie na zewnątrz. Najczęściej wyprodukowane przez zakład pręty ciągnione lub pręty kute są poddawane kolejnym procesom obróbki, dlatego powstała na nich niewielka warstwa rdzy zostanie usunięta w przyszłości. Druty stalowe okrągłe, w tym również walcówka stalowa magazynowane są w kręgach, ponieważ w tej formie zajmują stosunkowo niewiele miejsca. W pryzmach mogą być również magazynowane elementy o większych przekrojach niż pręty łuszczone – producent decyduje o tym, który sposób będzie najlepszy.
Bezpieczne transportowanie stali
Ponieważ stal posiada bardzo dużą gęstość objętościową, co przekłada się na ciężar ponad 7800kg w jednym metrze sześciennym, jej przewożenie często jest problematyczne. Ze względu na wagę transport ciężarowy jest konieczny nawet wtedy, gdy elementy zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Pręt sześciokątny ma podobny ciężar, jak pręty łuszczone pełne o podobnej średnicy, a ich przewożenie jest uwarunkowane długością elementów. Najczęściej, aby transport krajowy lub zagraniczny odbył się sprawnie, produkuje się detale, które nie przekraczają maksymalnej długości naczepy, która nie może przekraczać 16,5m – dzięki temu bez problemu znajdziemy pojazd, który dostarczy ładunek do celu.
Magazynowanie oraz transport stali nie są bardzo skomplikowane, jednak wymagają trzymania się pewnych wytycznych. Przede wszystkim powinniśmy robić to w sposób bezpieczny dla osób pracujących w pobliżu miejsc składowania. Możemy to uzyskać, stosując ograniczniki oraz pasy mocujące. Najważniejsze jest jednak to, aby wszelkie czynności wykonywać z głową - dzięki temu unikniemy wypadków i nieprzyjemnych sytuacji.