Dlaczego jedne pręty są żebrowane, a inne nie?
Pręty zbrojeniowe w budownictwie odgrywają bardzo istotną rolę i służą do tworzenia mocnych fundamentów, schodów oraz stropów. Dzięki nim można efektywnie wzmacniać stawiane konstrukcje i sprawiać, że beton będzie jeszcze trwalszy i odporniejszy na wiele czynników czy konkretnych uszkodzeń mechanicznych. Istnieje mnóstwo rodzajów prętów, a każdy z nich ma swoje zastosowanie. Dlaczego więc jedne pręty są żebrowane, a inne nie? Sprawdźmy.
Do czego służą pręty żebrowane?
Pręty żebrowane służą przede wszystkim do zbrojenia betonu, który sam w sobie nie jest wystarczająco odporny na działanie naprężeń zginających lub rozciągających. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju wzmocnienia można z powodzeniem stawiać stabilniejsze i odporniejsze ściany, kolumny czy słupy o nawet bardzo dużej wysokości.
Żebra na wykorzystywanych prętach są natomiast niezwykle istotne, ponieważ zapewniają odpowiednią przyczepność pręta do betonu. Jeśli więc zależy Ci, by wybrane pręty doskonale trzymały się bryły betonu i niemal niemożliwe było ich wyciągnięcie z niej, powinieneś wybierać modele żebrowane.
Rodzaje prętów żebrowanych
W ofercie producentów stalowych elementów dostępnych jest wiele rodzajów prętów żebrowanych oraz płaskich, które są niezbędne nie tylko w budownictwie, ale też podczas produkcji:
- mostów,
- balustrad,
- bram,
- różnych maszyn.
Pręty proste i w kręgach pokryte żebrami mogą mieć różną średnicę, np. 8, 10, 12, 14, 16, 20, 24 lub 32 mm, która dobierana jest w zależności od potrzeb. Co więcej, dzielą się one ze względu na swoją wytrzymałość – klasę stali, która określa jej plastyczność. Pręty żebrowane występują w klasach:
- A-II (do zbrojeń nośnych),
- A-III (do głównych elementów konstrukcji),
- A-IIIN (do elementów o podwyższonej wytrzymałości).
Powyższe gatunki różnią się między sobą składem chemicznym, możliwością spawania oraz innymi właściwościami technologicznymi. Na tej podstawie rodzaj pręta dobierany jest w zależności od jego przeznaczenia, a także obciążeń, którym będzie on poddawany podczas użytkowania.