Gdzie i kiedy przydaje się walcówka w kręgach?
W przemyśle stal odgrywa bardzo istotną rolę. Materiał ten jest bowiem niezwykle wytrzymały, trwały i odporny na uszkodzenia. Co więcej, można go wykorzystywać w rozmaity sposób oraz tworzyć z niego elementy konstrukcyjne zarówno dla budownictwa, jak i wielu innych branż. Jednym z często wykorzystywanych elementów jest walcówka w kręgach. Sprawdźmy w artykule, gdzie i kiedy się ona przydaje!
Czym jest walcówka w kręgach?
Walcówka w kręgach to wysokiej jakości stal walcowana, która ma kolisty przekrój. Produkowana jest zazwyczaj poprzez walcowanie na gorąco dużych kwadratów stali. Następnie zwijana jest w odpowiedniej wielkości zwoje. Co istotne, walcówka dostępna jest w kilku rodzajach do wyboru, dzięki czemu można ją dostosować do konkretnego zastosowania. Może być wykonana z różnych gatunków stali, np. stali nisko- lub wysokowęglowej, a także przeznaczonej do cynkowania. Średnica walcówki w kręgach wynosi od 5,5 do 16 mm (w wersji z atestem 3.1), a w przypadku produktów w opcji outlet: 5,5 – 32 mm.
Gdzie wykorzystywana jest walcówka w kręgach?
Stalowa walcówka wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji rozmaitych wyrobów z drutu, które muszą cechować się doskonałymi parametrami i wytrzymałością. Wykonuje się z niej zarówno niewielkie elementy, takie jak nity, gwoździe czy śruby, jak i całe siatki oraz większe części zbrojeniowe. Ponadto wytwarza się z niej:
- przewody instalacyjne i emaliowane,
- zbrojenia słupów żelbetowych,
- kable energetyczne,
- bramy, płoty i balustrady.
Bardzo istotne jest przy tym, by wykorzystywana walcówka miała gładką powierzchnię pozbawioną wad i uszkodzeń, a także jednolitą geometrię. Dużym atutem walcówki w kręgach jest możliwość przycięcia jej do wymaganej długości, dzięki czemu nie powstają odpady materiałowe.