Zastosowanie stali w przemyśle petrochemicznym
Wyroby stalowe znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Okazują się niezastąpione między innymi w przemyśle petrochemicznym, który jest niezwykle wymagający pod względem wytrzymałości używanych w nim materiałów. Jakie cechy stali przesądzają o tym, że jest ona tak popularna w petrochemiach? Które stopy są najczęściej wykorzystywane? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Dlaczego stal?
Jak już było wspomniane, stal jest niezwykle wytrzymałym materiałem, który doskonale sprawdza się nawet w ciężkim przemyśle. Wyroby stalowe są odporne na korozję, dzięki czemu pozwalają na budowę bezpiecznej i trwałej infrastruktury. To jednak nie koniec ich zalet. Wyroby stalowe zachowują swoje właściwości mechaniczne i chemiczne, nawet przy pracy z wysokimi ciśnieniami i wysokimi temperaturami. Stal w petrochemiach i rafineriach wykorzystywana jest między innymi do budowy rurociągów, instalacji, zbiorników, cystern i konstrukcji wymienników ciepła. Dla tej gałęzi przemysłu ze stali produkuje się m.in.: blachy, rury, pręty, tuleje, płaskowniki, kątowniki, armaturę, pierścienie czy odkuwki.
Popularne stopy stali
W przemyśle petrochemicznym powszechnie wykorzystuje się stopy niklu. To właśnie ten pierwiastek umożliwia produkcję stali nierdzewnej, kwaso- i żaroodpornej. Stopy niklu wykorzystywane są przy produkcji urządzeń do odwiertów, ale też elementów grzejnych, elektroniki, instalacji i zaworów. W przemyśle petrochemicznym często też korzysta się z tytanu i jego stopów. Jest on świetnym materiałem do produkcji wymienników ciepła. Cechuje się on między innymi świetną odpornością na korozję. Warto wspomnieć tu również o molibdenie i miedzioniklach, które w tej gałęzi przemysłu są również bardzo popularne.
Obróbka cieplna
Stal dostarczana dla przemysłu petrochemicznego i rafineryjnego oferowana jest nieobrobiona, lub poddana obróbce cieplnej (np. ulepszona cieplnie, wyżarzona zmiękczająco, normalizowana itd.). Nasza firma dla tej branży oferuje wyroby stalowe ulepszone cieplnie wg EN 10269, zgodnie z dyrektywą ciśnieniową DRGL 97/23 EG.