Rola i zastosowanie stali w energetyce
Stal, czyli stop żelaza z węglem, ze względu na swoje właściwości, takie jak między innymi odporność na trudne warunki, wysokie ciśnienie i temperaturę, wykorzystywana jest na szeroką skalę do produkcji maszyn energetycznych. Stosowane są w niej przede wszystkim stale kotłowe w gatunkach między innymi:
- 21CrMoV5-7, 21HMF,
- 40CrMoV4-6,
- 13CrMo4-5.
Sprawdź, czym charakteryzuje się stal kotłowa i do czego jest wykorzystywana.
Czym charakteryzuje się stal kotłowa?
Stal kotłowa to materiał, który oprócz podstawowego składu stali, będącej stopem żelaza oraz węgla w ilości nie więcej niż 2%, posiada chrom (Cr) oraz molibden (Mo). Dodatkowe pierwiastki zmieniają parametry techniczne stali kotłowej, czyniąc ją bardziej odporną na wysokie temperatury, zwiększając jej granicę pełzania, a także sprawiając, że struktura wykonanych z niej elementów jest bardziej jednolita. Stal kotłowa, dzięki swojemu wyjątkowemu składowi, jest również bardziej odporna na działanie gorących gazów, a także na działanie ognia i żaru, bezpośrednio stykającego się z materiałem. Ponadto elementy wykonane z Cr i Mo są odporne na korozję.
Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje stali kotłowej?
Stal kotłowa 13CrMo4-5 wykorzystywana jest do produkcji poszczególnych części armatury do instalacji, takich jak dennice, kołnierze, kolana, trójniki, profile, rury bezszwowe, pręty, tuleje, odkuwki, płaskowniki i blachy gorącowalcowane, z których produkuje się przewody odprowadzające parę oraz inne związki, czyli rurociągi i rury do przegrzewaczy. Chromowo-molibdenowa stal 13CrMo4-5 doskonale nadaje się do obróbki plastycznej na ciepło i na zimno. Wysokiej jakości stal kotłowa chromowo-molibdenowa 25CrMo4 z kolei wykorzystywana jest podczas produkcji osi, wałów, wałów korbowych, korbowodów silników, części turbin, kotłów oraz przewodów parowych.
Stal kotłowa, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, używana jest przede wszystkim do budowy kotłów, elementów instalacji ciepłowniczych, elementów układów, pracujących w wysokiej temperaturze oraz części pieców. W kotłach parowych ze stali kotłowej wykonane są płaskie blachy, przestrzenne kształtowniki, rury, śruby oraz przewody.